Puncte de lucru

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Puncte de lucru

Mesaj  Admin la data de Mar Oct 09, 2012 10:15 pm

Aici vor fi postate locurile in care se desfasoara actiuni legate de proiect.

A.Centrul orasului
B.Zona Dric
C.Zona Raiesti
D.Zona Plopeni

A.
1.Se lucreaza la extragerea ,incarcarea si transportarea bordurilor vechi de pe majoritatea strazilor.
2.Se lucreaza la montarea noilor borduri.
3.Se lucreaza la extragerea trotuarelor vechi de pe unele strazi(de prin fata de la RDS de exemplu) ,locuri unde trotuarul este mai inalt.
4.Se lucreaza la betonarea trotuarelor ,placa de vreo 6 cm grosime.Tot aici se repara si canalele a caror stare este proasta.
5.Peste acest beton se va turna asfalt gros de 1 cm.
6.Se lucreaza la delimitarea gropilor si taierea cu un taietor de beton de jur imprejurul gropii ,apoi se sparge peticul taiat si se scoate materialul vechi ,ramanand un patrat gol.
7.Se aplica emulsie bituminoasa dupa care se umple groapa cu asfalt de calitate inferioara ,care tine vreo saptamana. Aceasta etapa are rolul de a aduce la nivel strada.
8.Dupa aceea se asfalteaza complet strada.
9.Strazile pe care a fost asternut covorul asfaltic sunt : Bulevardul 1 Mai ,General Teleman(e581-Hotel-Parc Cinema) ,Eroilor(Al. Giugaru-Bicomplex)
10.Strazi pe care asfaltarea poate demara : Stefan cel Mare ,Eroilor(restul) ,Victoriei(strada care trece prin piata si intra si printre blocuri) ,General Teleman(restul).
11.Strazi pe care au inceput etapele de pregatire : Varianta ,14 Iulie ,strada care trece prin spatele Scolii 1.

B.
1.In aceasta zona majoritatea strazilor au fost asfaltate.
2.Parca Ana Ipatescu ,Obor ,Gh. Frent mai aveau nevoie de lucru ,plus inca niste stradute carora nu le stiu numele. In proportie de 70% a fost finalizat deci.

C.
1.Cartierul Raiesti mai are nevoie de lucru.

D.
1.In aceasta zona lucrarile au fost oprite.

Admin
Admin

Data de înscriere : 09/10/2012

Vezi profilul utilizatorului http://asfaltarehusi.wikiforum.ro

Sus In jos

Re: Puncte de lucru

Mesaj  Admin la data de Mier Oct 10, 2012 2:55 am

Este in curs de asfaltare Florilor + General Teleman(Bicomplex-Florilor-intersectia cu 1 Mai).

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Sam Oct 13, 2012 10:14 pm

Florilor ,Eroilor(Al. Giugaru-Bicomplex) ,General Teleman(Bicomplex-Florilor-intersectia mare cu 1 Mai) ,Meleti Istrate au fost asfaltate. A mai ramas parcarea din fata de la Bicomplex care a fost data cu emulsie bituminoasa dar a plouat peste ea ,deci trebuie sa o mai puna o data.
Pe Varianta au asfaltat peticile care au fost rase.

Pe Toma Kisacoff au fost asfaltate trotuarele in totalitate. Strada arata de nota 10.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristi la data de Mier Oct 17, 2012 9:37 am

Bine te-am gasit.
Ma gandeam la o chestie de genul sa luam o harta de pe net a orasului Husi, si tu (care esti mai in masura si mai informat) sa o completezi periodic in functie de evolutia lucrarilor. Asta ar fi o varianta extraordinara. Nici complicat nu ar fi, poti sa o completezi si in Paint la modul de baza, adica f. simplu, cu legenda pe culori. De exemplu rosu unde nu se lucreaza nimic pe viitor, albastru unde e deja asternuta uzura, negru unde este strada completa, galben unde e decopertat dar fara fundatie si borduri si maro unde e gata-gata pregatita de asfaltare. Sau ce culori vrei tu. Colorezi doar strada existenta pe harta, cu , culoarea corespunzatoare si o pui frumos aici, chiar ar fi interesant de vazut cam la ce procentaj suntem cu asfaltarea.

cristi

Data de înscriere : 17/10/2012

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Joi Oct 18, 2012 9:12 am

Buna Cristi. Este o idee foarte buna . Voi aplica ideea ta.

Edit:

Legenda :
Albastru - strazi pe care au fost montate borduri
Galben - strazi pe care au fost peticite provizoriu gropile
Maro - strazi pe care au fost efectuate fazele premergatoare asfaltarii: decopertare ,aplicare terasament format din macadam si pamant si/sau nisip.
Gri deschis - strazi pe care a fost aplicat un singur strat de asfalt ,binderul.
Gri inchis - strazi pe care a fost aplicat si cel de-al doilea strat ,stratul de uzura.

EDIT-22 oct : Strada care trece pe la statia de salvare a fost inceputa ,se decoperteaza.
Pe strada Eroilor se asfalteaza trotuarele.
Strada care trece prin spatele Scolii nr.1 este in curs de modernizare de ceva vreme. Partea care era betonata are acum borduri noi si partea care nu era betonata are acum fundatie ,a fost lucrata pana la intersectia cu e581 si 1 Mai.
Pe Stefan cel Mare ,tronsonul "Marcomi" a fost umplut cu material, mai trebuie pus doar ultimul strat dinaintea asfaltarii. Bineinteles ,va fi asfaltata toata odata cred ,deci mai dureaza..avand in vedere ca mai are vreo 3 tronsoane ,unul fiind foarte important(cel care trece pe la statia de pompieri si pe la poarta politiei).

Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Oct 22, 2012 3:48 am, editata de 2 ori

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  cristi la data de Sam Oct 20, 2012 10:32 am

Mare problema cu harta, nu stiu cum ai reusit , cred ca ai facut print screen Very Happy
Ca am incercat si eu sa fac ceva da nu am gasit o harta pe care sa o poti mari dar in acelasi timp sa nu depaseasca pagina . Oricum f bine ti-a iesit, e important sa stim cum stam.

cristi

Sus In jos

Mesaj  cristi la data de Sam Oct 20, 2012 10:38 am

PS: oare la momentul actual cam cati km au lucrat cu totul(toate culorile) din cei 37? sa fie vreo 15-20? daca am sti am putea aproxima si ce alte strazi vor mai fi asfaltate pana la 37km

cristi

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Sam Oct 20, 2012 10:22 pm

Da ,am putea calcula ,dar ar dura ceva ,din moment ce sunt anumite strazi care nu prea sunt importante dar de care nu stiu nimic ,nu prea am putea face asta. Ne-ar trebui un document oficial ceva, un plan de lucru.

#Da ,am facut print screen ,altfel nu vad cum as fi putut ,am cautat harti ,dar nu gasesc ,decat cu cateva strazi.Nici asta nu le are chiar pe toate.
##Ana Ipatescu nu este asfaltata ,am pus din greseala culoarea. Trebuie sters ,dar las asa.

Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum